Soovitatav

Mineraalvill Knauf Omnifit plaat 35 50 mm (1200x600)

€ 0.00

Kohustuslik väli!
Kohustuslik väli!
Kohustuslik väli!
Kohustuslik väli!

Mineraalvill - kuidas seda tehakse?

21.02.2023


Mineraalvill on kas klaas- või kivimineraalkiududest valmistatud isolatsioonimaterjal. Seega on olemas põhiline jaotus klaasvillaks ja kivivillaks.

Klaasvilla saadakse klaasikillustikust ja kvartsliivast, mis sulatatakse umbes 1000 kraadi C juures.

Kivivilla seevastu toodetakse basaltist, millele on lisatud peamiselt gabbro, dolomiit ja lubjakivi. Kivivilla sulatamise tehnoloogiline protsess nõuab oluliselt kõrgemat temperatuuri, st 1500 kraadi Celsiuse järgi.

Kivivilla, nagu ka klaasvilla, toodetakse tehnoloogilise protsessi abil, mis hõlmab tooraine sulatamist laava konsistentsile. Seejärel valatakse selline vahesaadus ketruskettadele, mis keerlevad mitme tuhande pöörde kiirusega. Tsentrifugaaljõu tõttu pritsib sulatatud tooraine ja tahkestub õhus, moodustades kiudusid. Sel viisil saadud kiud segatakse sideaine ja hüdrofoobsete ainetega, et tagada vastupidavus niiskuse imendumisele õhust. Tootmistsükli järgmine etapp on vormimine, kus sõltuvalt toote tüübist saadakse kiudude sobiv paigutus ja esialgne kuju.

Järgmine etapp on polümerisatsioonikamber, kus sideaine tahkestub mitmesaja Celsiuse kraadi temperatuuril. Pärast jahutamist lõigatakse vill lõpliku suurusega ja pakendatakse.

Huvitav on märkida, et sarnane nähtus esineb mõnikord ka looduslikult, vulkaanipurse ajal, kui sulanud vulkaaniline kivim jahtub õhus, moodustades kiududest killud. Hawaiil nimetatakse seda materjali jumalanna Pele - Kilauea vulkaani legendaarse elaniku - juuksekarvadeks. Selle loodusnähtuse jälgimist peetakse mineraalvilla leiutamiseks.

Mineraalvilla kui isolatsioonimaterjali iseloomustab madal soojusjuhtivus ja väga hea akustiline toimivus.
Seda kasutatakse laialdaselt akustilise eraldajana vaheseinades, lagedes ja isegi maanteeäärsetes müratõkkeseinades.

Kuna turul on väga lai valik valmistooteid, saame seda kasutada soojusisolatsioonina lagede, katuste, fassaadiseinte, vundamentide, põrandate, korstnate ja torustikukomponentide soojustamiseks. Huvitav rakendus on taimede hüdropooniline kasvatamine, kus mineraalvill asendab looduslikku substraati.

Mineraalvillale on iseloomulik väga hea toimivus kokkupuutel niiskusega. Ühest küljest on see auru läbilaskev, mis paneb villaga isoleeritud hoone "hingama" ja tagab enneolematu mugavuse ruumides, kus seda kasutati, luues spetsiifilise mikrokliima. Teisest küljest on see materjal, mida saame pärast märjaks saamist, näiteks üleujutuse tõttu, pärast kuivatamist uuesti kasutada - eriti kivivilla.

Tasub märkida, et mineraalvill on väga ökoloogiline toode. Esiteks ei ole see loodusliku tootena keskkonnaga seotud ja teiseks on see täielikult taaskasutatav, mis võimaldab materjali üha uuesti ja uuesti kasutada, mida ei saa öelda polüstüreeni või polümeervahtude kohta.

Veel üks oluline mineraalvilla omadus on see, et see on täiesti mittepõlev toode. Kõik mineraalvillatooted on mittesüttivusklassiga A1. Isegi äärmiselt kõrge temperatuuri korral ei suitseta mineraalvillast ega eralda mürgiseid aineid, mis on tulekahjude puhul kõige sagedasemaks surma põhjuseks. Siinkohal tasub mainida kivivilla paremust võrreldes klaasvillaga. Kivivillal on palju kõrgem sulamistemperatuur ja järelikult ei kipu ta sulamisel nn "tilkuma".

Klaasvilla ja kivivilla erinevuste arutamisel tuleb selgitada, et ei ole võimalik üheselt öelda, et üks tehnoloogia on parem kui teine. Need on erinevad tooted, millel on erinevad omadused. Kõik sõltub toote kasutamisest.
Palju sõltub projekteerijate ja töövõtjate isiklikest eelistustest. Üldistest aspektidest lähtudes võib eeldada, et klaasvillal võib olla madalam lambda soojusläbivuskoefitsient ja kivivillal on madalam veeimavus. Klaasvillal on kivivillaga võrreldes suurem võime nn "settida". Klaasvilla - kivivilla valik ei ole üheselt mõistetav ja kõik sõltub juhtumiuuringust, sest mõnikord soosib rakendus selgelt kivivilla ja mõnikord klaasvilla. On ka palju juhtumeid, kus ühe ja teise kasutamine on sama ja ainus määrav tegur on hind.

Võrreldes mineraalvilla (klaas- ja kivivill) selliste toodetega nagu stüropolüstüreen ja eriti vahtpolüstüreen, annab see selge eelise villa kasuks. See on looduslik, mittetoksiline, mittesüttiv, suitsuvaba, "hingav" ja aurude läbilaskev materjal.

Vt ka

Võrdle 0 / 3